Przejdź do treści

Usuwanie ósemek

ósemki

Ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, potrafią przysporzyć nie lada problemów. Ze względu na swoje umiejscowienie (w tyle łuku zębowego) i późne wyrzynanie (do którego dochodzi zwykle między 16 a 25 rokiem życia, czyli wtedy, kiedy żuchwa jest już wykształcona), mogą być przyczyną wad zgryzu, chorób przyzębia, krwawienia dziąseł i nawracających stanów zapalnych, a co za tym idzie, również silnego bólu. W takiej sytuacji stomatolog decyduje o ekstrakcji ósemek, czyli chirurgicznym usunięciu tych trzonowców.

 

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Zanim przystąpimy do zabiegu ekstrakcji ósemek konieczne jest wykonanie niezbędnych badań radiologicznych, a w niektórych przypadkach również badań tomograficznych, które dadzą stomatologowi pełny ogląd zębów przeznaczonych do usunięcia i pozwolą mu dobrze przygotować się do operacji. Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym aplikowanym poprzez zastrzyk w dziąsło, ewentualnie za pomocą sedacji wziewnej – dzięki temu usuwanie ósemek jest całkowicie bezbolesne. Gdy znieczulenie zacznie działać, stomatolog nacina płat błony śluzowej nad zębem, odseparowuje jego korzeń przy użyciu specjalnych wierteł, a następnie rozchwiewa go za pomocą specjalnej dźwigni i wyjmuje przy pomocy kleszczy. Czasami, choć nie zawsze, potrzebne jest też szycie – stomatolog decyduje się na nie, gdy zabieg jest mocno inwazyjny i pozostawia po sobie rozległą ranę. Usuwanie ósemek trwa od 15 do 60 minut, w zależności od skali problemu, z jakim mamy do czynienia. Więcej szczegółów na Declinic.pl.

 

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Po usunięciu ósemek bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń stomatologa, pozwoli to uniknąć ewentualnych powikłań po ekstrakcji. Przede wszystkim przez 2 godziny po zabiegu pacjent nie powinien jeść ani pić. Przez kolejne 24 godziny musi unikać gorących napojów i twardych pokarmów, a także alkoholu papierosów i kawy. Należy też starannie dbać o higienę jamy ustnej, szczotkując dokładnie zęby (z pominięciem miejsca skrzepu) po każdym posiłku, najlepiej szczoteczką z miękkim włosiem. Jeśli wystąpi obrzęk, wystarczy zastosować zimny okład, który szybko zminimalizuje opuchliznę.

Call Now Button