Przejdź do treści

Ból zęba – jak w szybki sposób załagodzić dolegliwość?

Jest dość dokuczliwy, potrafi całkowicie wyłączyć z codziennych obowiązków, pojawia się zwykle niespodziewanie – ból zęba, bo to o nim mowa, jest przypadłością, z którą zmaga się od czasu do czasu praktycznie każdy z nas. Oprócz dyskomfortu, nieleczony, może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, a nawet wywołać silną migrenę lub gorączkę. Warto zatem jak najszybciej się go pozbyć. W jaki sposób złagodzić ból przed wizytą u dentysty? Po co dobrze jest sięgnąć? Zachęcamy do lektury.

Ból zęba – przyczyny i objawy

Ból zęba potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, sprawia, że odczuwamy dyskomfort, bardzo często nie możemy również spać ani jeść. Przyczynami bólu zęba mogą być zapalenia miazgi zębowej, rozwój próchnicy czy też pojawienie się ropnia okołopowierzchniowego. Ból zęba może również być spowodowany urazem czy utrudnionym wyrzynaniem się zęba.

Do podstawowych objawów bólu zęba można oczywiście zaliczyć nadwrażliwość i obrzęk okolicy zęba, pojawiający się ostry i przeszywający ból podczas próby gryzienia lub żucia, a także wrażliwość na ciepło.

Ból zęba – leczenie

Oczywiście z bólem zęba należy umówić się jak najszybciej do stomatologa, natomiast przeważnie jest niestety tak, że na wizytę musimy zaczekać. Zazwyczaj w pilnych przypadkach trwa to raptem kilka dni, jednak nasilający się ból zęba jest bardzo uciążliwy. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które skutecznie pozwolą nieco go złagodzić.

  • Płukanie roztworem z soli – gdy bólowi zęba towarzyszy obrzęk, płukanie roztworem z soli może przynieść ulgę. Najlepiej rozrobić łyżeczkę soli w szklance letniej wody.
  • Olejek goździkowy – pozwala zmniejszyć ból oraz obrzęk. Wacik należy nasączyć olejkiem i wprowadzić go do jamy ustnej w okolice bolącego zęba.
  • Zimne okłady – dobrze jest okładać twarz lodem. Należy w ściereczkę zawinąć kilka kostek lodu lub też zakupić w aptece specjalny, zimny okład. Pamiętaj, że nie wolno go nakładać bezpośrednio na twarz, bez owinięcia go w materiał. Zimne okłady łagodzą stan zapalny i ból.

Preparaty na ból zęba

Doraźnymi produktami, niwelującymi przewlekły ból zęba, są również medykamenty, jakie można zakupić w aptece. Tabletki na ból zęba zawierają przeciwzapalne substancje, takie jak ibuprofen, paracetamol, które tymczasowo łagodzą ból i świetnie radzą sobie ze stanem zapalnym. W przypadku silniejszych dolegliwości idealne są preparaty, w których składzie znajduje się ketoprofen. Chcąc nabyć jednak określone medykamenty, należy skorzystać z oferty sprawdzonej apteki. Szczególnie polecamy zakupy w aptece WAWA.

Ból zęba jest dolegliwością uciążliwą, której przyczyną jest między innymi rozwój próchnicy czy zapalenie miazgi zębowej. Jeśli się pojawi, należy niezwłocznie zgłosić się do dentysty. Aby jednak szybko złagodzić ból, warto skorzystać z kilku domowych sposobów, np. zastosować zimne okłady. Doraźnie dobrze jest zażyć również sprawdzone tabletki na ból zębów, np. zawierające ibuprofen czy paracetamol. Szczególnie polecamy składać zamówienia w internetowej aptece WAWA, gdzie można znaleźć wiele różnych i skutecznych preparatów bez wychodzenia z domu.

Call Now Button