Przejdź do treści

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba, zwane także endodontycznym, bywa konieczne w przypadku poważnego problemu, jakim jest zapalenie miazgi (czyli nerwu zeba). Zaniedbane i nieleczone zapalenie miazgi może przejść w zgorzel i zapalenie tkanek okołowierzchołkowych a nawet ropień. Następstwa niepodjęcia leczenia są bolesne, możne nawet wystąpić obrzęk twarzy. Na czym polega kanałowe leczenie zęba?

Nieleczona zgorzel może mieć bardzo groźne konsekwencje. Jest to gnilny rozpad miazgi, która wypełnia kanały zębowe. Zaniedbanie leczenia prowadzi często do powikłań, takich jak zapalenie okostnej, zakażenie tkanek, a nawet innych narządów (jeśli bakterie dostaną się do krwiobiegu). Można temu zapobiec, usuwając ząb lub przeprowadzając leczenie endodontyczne.

Przebieg leczenia kanałowego

Możemy wyróżnić dwie metody leczenia: mortalną oraz ekstyrpacji. Pierwsza z nich to tradycyjna, stosowana od lat technika, polegająca na pokryciu chorej miazgi specjalnym preparatem doprowadzającym do martwicy tkanki w komorze i kanałach korzeniowych, tzw. zatrucie zęba. Jest to metoda aktualnie stosowana tylko w przypadku braku możliwości wykonania skutecznego znieczulenia ze względu na bardzo duży stan zapalny, z którym zgłasza się pacjent. Metoda ta nie jest aktualnie polecana, ze względu na możliwość wypłynięcia preparatu poza ząb na kość lub dziąsło.  – W nowoczesnych gabinetach stosuje się  zamiast zatrucia zęba natychmiastowe wyczyszczenie nerwu w znieczuleniu tzw. ekstyrpację. Ekstyrpacja pomija proces „trucia” (jak to określają czasem pacjenci) miazgi, umożliwiając szybsze zakończenie leczenia. Stan zapalny zostaje usunięty już na pierwszej wizycie – mówi lek. dent. Agnieszka Tryzna z gabinetu Twój Dentysta w Grójcu.

YouTube player

 

Przebieg procesu endodontycznego ma kilka etapów. Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu "wnętrza" korzenia zęba. Aby ocenić ilość i kształt kanałów (proste, zakrzywione, dodatkowe, rozdzielające się na kształt litery Y) konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG. Zdjęcie Rtg pozwala na dobór narzędzi do konkretnych kanałów i dokładnie zaplanować proces leczenia. Dentysta otwiera komorę zęba i usuwa chorą miazgę, następnie opracowuje kanały korzeniowe przy użyciu mikroskopu stomatologicznego lub klasycznie. Kanały są obficie płukane i dezynfekowane, aby całkowicie zlikwidować bakterie. Po osuszeniu kanałów dentysta wypełnia je gutaperką (czyli wypełnia przestrzeń po nerwie specjalną plombą do korzenia) – ta czynność ma na celu uniemożliwić bakteriom przenikanie do tkanek. Szczelne zamknięcie światła kanału to bardzo ważny etap, gdyż to od niego w dużym stopniu zależy sukces leczenia.

Leczenie kanałowe zęba a tymczasowe wypełnienie

W niektórych przypadkach przeprowadzenie całego leczenia w trakcie jednej wizyty jest niemożliwe. Może to być spowodowane ilością kanałów, stopniem zaawansowania choroby miazgi czy nawet wytrzymałością pacjenta. Jeśli dentysta chce zamknąć ząb tymczasowo stosuje "miękki opatrunek", tzw. fleczer. Fleczer to materiał, który zdejmuje się łatwo i szybko – w przeciwieństwie do stałej plomby. Ma zabezpieczyć ząb przed dostawaniem się do jego środka resztek pokarmu oraz bakterii z jamy ustnej. Taki tymczasowy opatrunek powinien więc dobrze przylegać do powierzchni zęba i być odpornym, aby nie uszkodziło go szczotkowanie czy przeżuwanie pokarmu. Często stosowanym materiałem jest cement cynkowo-siarczany.

Powikłania po leczeniu kanałowym zęba

Ból zęba po leczeniu kanałowym powinien zwrócić uwagę pacjenta, gdyż możliwe są pewne powikłania leczenia kanałowego. Mogą one wystąpić w trakcie leczenia lub nawet długo po jego zakończeniu. Możliwymi powikłaniami są:

  • perforacja ściany kanału,
  • ukruszenie korony zęba,
  • brak zagojenia się zmian okołowierzchołkowych,
  • przepchnięcie materiału wypełniającego poza wierzchołek korzenia.

Leczenie endodontyczne może wiązać się z ryzykiem wystąpienia powikłań, ponieważ jest to w istocie dość skomplikowana operacja stomatologiczna, choć dziś traktujemy ją jako standardowy zabieg. Często to jedyny sposób, aby uchronić ząb przed koniecznością jego usunięcia.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Agnieszka Tryzna

Autor: lek. dent. Agnieszka Tryzna

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor specjalizuje się w leczeniu kanałowym pod mikroskopem, protetyką, stomatologią zachowawczą.

Call Now Button